Rusza VI Edycja Programu TalentowiSKO

Wydarzenia

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS rozpoczynają Szóstą Edycję Programu TalentowiSKO – nową odsłonę Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonych w Bankach Spółdzielczych od pokoleń.

Plakat Programu TalentowiSKO
Źródło: Grupa BPS

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS rozpoczynają Szóstą Edycję Programu TalentowiSKO – nową odsłonę Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonych w Bankach Spółdzielczych od pokoleń.

Banki Spółdzielcze z Grupy #BPS rozpoczynają Szóstą Edycję Programu #TalentowiSKO – nową odsłonę Szkolnych Kas Oszczędności #SKOK

Ideą Programu jest myśl, że młody człowiek ma wpływ na swoją przyszłość. TalentowiSKO pokazuje dzieciom i młodzieży, że każdy ma jakiś talent. Zdefiniowanie własnych uzdolnień prowadzi do aktywności, a przedsiębiorczość do pieniędzy i sukcesu. W ten sposób zatacza się koło: od marzeń do odkrywania talentów i pieniędzy, a dzięki pieniądzom do głębszego i szerszego realizowania marzeń.Program namawia, by uczyć się finansów od wczesnego dzieciństwa i pokazuje wzorce tych, którzy ciężką pracą doszli do pieniędzy, a często - sławy. Środkami do celu stają się: systematyczne oszczędzanie i gospodarowanie domowymi finansami oraz pozytywne myślenie o pieniądzach i pracy.

Program zorientowany jest na rozwijanie przedsiębiorczych postaw i kreowanie radzenia sobie w życiu. Służą temu scenariusze lekcji. Tegoroczne zajęcia dla najmłodszych dotyczą podatków. Temat lekcji dla klas 1-3 nosi tytuł „Z wizytą w sklepie – po co nam paragon?”, a dla klas 4-6 „Podatkowe ABC”. Uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych uczą się jak pozyskać wsparcie finansowe dla projektów i rozmawiać z potencjalnym sponsorem. Licealiści poznają różnice w umowach dot. pracy oraz termin samozatrudnienie.Nowością są karty pracy w formie „map myśli”. Narzędzie zwiększa efektywność zapamiętywania informacji. Do tegorocznej edycji przygotowano mapy na tematy: Jak wygląda droga złotówki?, Co to jest podatek?, Co to jest Bank Spółdzielczy? oraz Skąd pozyskać pieniądze na własny biznes?

Dodatkowo dla każdej grupy wiekowej przygotowano prezentacje multimedialne omawiające najważniejsze zagadnienia z zakresu finansów.Nieodzownym elementem Programu TalentowiSKO są konkursy, które wystartują 30 września br.:
  • „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym” dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych,
  • „Spółdzielnia dobrych serc” dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych,
  • „Inkubator szkolnych biznesów” dla uczniów szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych.
Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe.Baza materiałów dla szkół dostępna jest na stronie www.talentowisko.pl. Platforma udostępnia także inspirujące ciekawostki dla dzieci i młodzieży, przedstawione z wykorzystaniem animacji i infografik oraz moduł do prowadzenia szkolnego bloga.Banki Spółdzielcze z Grupy BPS wspierają i aktywnie uczestniczą w życiu swoich lokalnych społeczności. Prowadzone przez nie Szkolne Kasy Oszczędności uczą przedsiębiorczości, oszczędzania i zarządzania swoimi pieniędzmi ok. 30 000 dzieci w całym kraju. Program TalentowiSKO jest dodatkowo szansą dla szkół do rozszerzenia oferty edukacyjnej, szczególnie w rejonach, gdzie dostęp do zajęć pozalekcyjnych jest ograniczony. Uczniom zaś daje możliwość lepszego przygotowania się do testów, egzaminów, konkursów i olimpiad.Program uzyskał patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratoriów Oświaty z całej Polski, Fundacji Rozwoju Bankowości Spółdzielczej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Krajowej Rady Spółdzielczej.Szkoły zainteresowane przystąpieniem do Programu, zapraszamy do kontaktu z lokalnym Bankiem Spółdzielczym, biorącym udział w Programie. 

Źródło: Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.

Udostępnij artykuł: