Ruszają konsultacje Polskiej Strategii Wodorowej

ESG

Ruszają konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W kolejnych latach inwestycje w technologie wodorowe w Polsce mają wynieść kilkanaście miliardów zł - wskazują przedstawiciele rządu.

Wodór
Fot. stock.adobe.com/Studio_East

Ruszają konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W kolejnych latach inwestycje w technologie wodorowe w Polsce mają wynieść kilkanaście miliardów zł - wskazują przedstawiciele rządu.

Dzisiaj uruchamiamy wspólne prace nad strategią wodorową. Oddajemy do państwa oceny ten dokument strategiczny.

"Przekazujemy go do konsultacji publicznych, również dla przedstawicieli nauki i biznesu, i liczymy na to, że wspólnie będziemy w stanie bardzo szybko wypracować taki kształt tego dokumentu, który będzie odpowiadał naszym ambicjom i równocześnie już zgromadzonym w Polsce kompetencjom w zakresie gospodarki wodorowej, które są niemałe" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas telekonferencji.

Polska jest piątym producentem wodoru na świecie

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów wskazał, że Polska już dziś jest piątym producentem wodoru na świecie i trzecim w Unii Europejskiej.

"Dzisiaj stoimy przed dużym wyzwaniem, ale też i szansą dogonienia czołówki światowej w tym zakresie. Jest szansa na przyspieszenie rozwoju rynku wodorowego, ze względu na ogromne środki z Unii Europejskiej - kilkaset miliardów euro - i zmniejszenie niepewności popytu dla technologii wodorowych, jak i samego wodoru, ale też i efekt skali, optymalizację kosztów" - powiedział Kubów.

Czytaj także: Wyścig po tani wodór, stabilny i ekologiczny nośnik energii >>>

Projekt dokumentu przewiduje działania w trzech obszarach: transportu (w szczególności transportu ciężkiego i zbiorowego), energetyki i ciepłownictwa oraz technologii przemysłowych (w tym w dalszej perspektywie wykorzystania wodoru do produkcji stali).

Sześć celów do osiągnięcia

W projekcie wskazano sześć celów do osiągnięcia:

- wdrożenie technologii wodorowych w energetyce,

- wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie,

- wsparcie dekarbonizacji przemysłu,

- produkcja wodoru w nowych instalacjach,

- sprawna i bezpieczna dystrybucja wodoru,

- stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

"Wyznaczyliśmy sześć głównych celów, które ukierunkują nasze działania. Tych działań zidentyfikowaliśmy około czterdziestu" - powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

W przygotowaniu projekt prawa wodorowego oraz umowy sektorowej

Dodał, że resort przygotowuje także projekt prawa wodorowego oraz umowy sektorowej w tym obszarze, której celem będzie maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorstw w rozwoju rynku.

Wśród planowanych działań jest między innymi utworzenie tak zwanych dolin wodorowych na terenie Polski. Mają one pełnić rolę hubów technologicznych i mieć różne specjalizacje. Wśród typowanych lokalizacji jest rejon Trójmiasta.

"W projekcie Polskiej Strategii Wodorowej przewidzieliśmy, że do roku 2030 w mocy zainstalowanej elektrolizerów będzie produkowany wodór na poziomie 2 GW" - wskazał także Zyska.

Polska chce przechodzić w stronę niskoemisyjnych i zeroemisyjnych technologii produkcji wodoru

Podkreślił, że Polska chce przechodzić w stronę niskoemisyjnych i zeroemisyjnych technologii produkcji wodoru.

"Ważne jest dla nas uwzględnienie polskich przedsiębiorstw, które produkują wodór na bazie innych technologii albo jest to proces, w którym wykorzystuje się procesy chemiczne i stąd ważne było umieszczenie zasady, w której rozszerzamy możliwość korzystania z wodoru nie tylko z elektrolizy i zielonej energii, ale też tzw. szarego wodoru. Będziemy do tego nawiązywać w toku dalszych prac na forach unijnych" - powiedział Kurtyka.

Czytaj także: Rząd stawia na wodór, nie tylko do tankowania aut >>>

Przedstawiciele MKiŚ nie wskazali kwot, jakie mają być przeznaczone na inwestycje w gospodarkę wodorową w okresie realizacji strategii, jednak symulacje wskazują na kwoty rzędu "kilkunastu miliardów złotych".

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: