Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Samorząd

Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE): pue.zus.pl. To pierwszy w Polsce e-urząd. Powstał dzięki dofinansowaniu z 7 Priorytetu Społeczeństwo informacyjne - budowa elektronicznej administracji, Programu Innowacyjna Gospodarka (PO IG).

Przedsięwzięcie jest kolejnym po Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przykładem zrealizowanego z sukcesem projektu w obszarze e-administracji, dofinansowanego ze środków PO IG. Dzięki niemu obywatele mogą załatwiać urzędowe formalności bez wychodzenia z domu.

Dzięki Platformie Usług Elektronicznych klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będą mogli m.in. sprawdzić stan składek ubezpieczeniowych przez Internet oraz skorzystać z innych usług udostępnionych przez PUE, w tym skorzystać z konsultacji wirtualnego doradcy.

W ramach Platformy Usług Elektronicznych utworzono również Centrum Obsługi Telefonicznej, gdzie po uwierzytelnieniu można złożyć stosowne wnioski, a także nowoczesny System Kierowania Ruchem, umożliwiający umówienie przez Internet wizyty w placówce ZUS.

Wkrótce w oddziałach ZUS pojawią się również specjalne „zusomaty”. Za pomocą urządzeń dostęp do profilu na portalu PUE zyskają klienci, którzy nie posiadają dostępu do komputera i Internetu. Zusomaty umożliwią też składanie wszelkich papierowych dokumentów już po zamknięciu placówki ZUS.

Źródło: www.mrr.gov.pl

Udostępnij artykuł: