Rynek bankowy: Gotówko – miej się na baczności

BANK 2009/02

Historia pieniądza elektronicznego rozpoczęła się w 1949 r. - roku premiery filmu "Trzeci człowiek", powstania NATO i wystawienia na Broadwayu musicalu "South Pacific", a także roku, w którym pewna kłopotliwa sytuacja, do jakiej doszło na obiedzie finansisty Franka McNamary i właściciela sieci domów towarowych Alfreda Bloomingdale, zaowocowała powstaniem pierwszej na świecie karty kredytowej.

Dr Steve Perry, wiceprezes zarządzający Visa Europe

Na końcu posiłku w nowojorskim lokalu „Major’s Cabin Grill” McNamara sięgnął po swój portfel i ze zdziwieniem skonstatował, że pieniądze zostawił w innym garniturze. Mocno zakłopotany musiał dzwonić do żony i prosić o dojechanie z zapasem gotówki. Jeszcze przed jej przybyciem, obaj panowie zdążyli obmyślić zasady działania Diners Club, mającego zapobiec powtórzeniu się podobnej wpadki w przyszłości.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: