Rynek bankowy: Polakom rośnie zadłużenie

BANK 2009/03

Karolina, etatowy pracownik dużej ogólnopolskiej redakcji, jest już dla banków klientem niewiarygodnym. Wszystko przez pracodawcę, który mimo ustalonego terminu wypłaty wynagrodzenia na 10 dzień każdego miesiąca, przelewów dokonuje od 5 do 7 dni później.

ADAM MACIEJEWSKI

Tymczasem Karolina po otrzymaniu umowy zmieniła dzień spłaty kredytu na 11 każdego miesiąca. Wystarczyły dwa miesiące opóźnień w spłatach, aby bank naliczył klientce odsetki karne i wysłał odpowiednie informacje do BIK. Podobne kłopoty dotykają też pracowników innych firm, jeśli wciąż wierzą, że skoro dzień wypłaty przypada na sobotę lub niedzielę, to firma przelewu dokona wcześniej. Boleśnie rozczarowują się, gdy w poniedziałek pieniędzy ciągle nie ma na koncie, a trzeba było zapłacić za prąd, telewizję kablową czy spłacić kartę kredytową. Jeden dzień opóźnienia sprawia, że lista potencjalnych niesolidnych dłużników w BIK wydłuża się, zaś kasy banków zasilane są karnymi odsetkami i opłatami za zwłokę.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: