Rynek bankowy:Jednak warto było

BANK 2009/08-07

Niektórzy, pod wpływem kryzysu, posuwają się do wniosków typu: "polskie banki dla Polaków". Kwestionują sens reform przeprowadzonych w rajowej bankowości. Jednak te reformy per saldo się opłacały.

JACEK KULAWIK

Reformowanie bankowości w naszym regionie Europy sprowadzało się m.in. do deregulacji (liberalizacji) funkcjonowania tego sektora. Oczekiwano, że w jej wyniku wzrośnie konkurencja. Zmienią się postawy wobec ryzyka i jednocześnie poprawi się zarządzanie nim, co w sumie powinno doprowadzić do wzrostu efektywności i produktywności. Przewidywanie to nie do końca wsparte było solidną teorią ani dogłębną nalizą skutków deregulacji bankowości amerykańskiej z lat 70. i 80. ub. wieku. Tej ostatniej dokonał m.in. C.M. Keeley w pracy z 1999 r. Jasno z niego wynika, że negatywne następstwa deregulacji są tak samo prawdopodobne jak i skutki pozytywne.To dosyć deprymujące ustalenie dla reformatorów.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: