Rynek finansowania nieruchomości: Szczególne formy oszczędzania na mieszkanie

FN 2011/10-12 (październik - grudzień 2011)

Zanim przejdę do zaprezentowania Państwu zalet systemu docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe, opartego o sprawdzone w 11 krajach Europy zasady działania kas budowlanych o ponad 80-letnich tradycjach, nie mogę nie odnieść się do rozstrzygniętej właśnie kampanii wyborczej. Sama kampania, niezależnie od tego, że była - na szczęście - wyjątkowo krótka, to wypadła raczej szaro. Udało się jednak osiągnąć pełen - niestety, przygnębiający - polityczny kompromis, dotyczący sfery mieszkaniowej.

Jacek Furga
Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości
Związku Banków Polskich

 

Żadna z sił politycznych zabiegających o głosy potencjalnych wyborców nie wypisała na swoich sztandarach ani obietnic, ani żądań mieszkaniowych. Mało tego, żadna z partii politycznych, nawet tych opozycyjnych, nie pokusiła się o rzetelną – czyli krytyczną – ocenę (braku) osiągnięć ustępującego rządu w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

W molochu administracyjnym, jakim jest Ministerstwo Infrastruktury, sprawy budownictwa mieszkaniowego były dotychczas traktowane marginalnie. Pomijano je w pierwszym etapie w euforii towarzyszącej zamierzeniom „autostradowym”. Później na pierwszy plan wysunęły się afery kolejowe. Nawet zyskujący w ostatnich latach tak ogromną popularność rządowy program „Rodzina na Swoim”, stworzony jeszcze przez poprzedni rząd, został przez rząd „odchodzący” de facto wygaszony.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: