Rynek finansowania nieruchomości: Finansowanie budownictwa mieszkaniowego przez banki hipoteczne na rynku deweloperskim

FN 2014/07-09 (lipiec-wrzesień 2014)

Z powstaniem banków hipotecznych wiązano ogromne nadzieje dotyczące zwiększenia skali finansowania budownictwa oraz dostępu do długoterminowych i tańszych źródeł refinansowania. Po kilkunastu latach działalności banków hipotecznych można powiedzieć, że ich udział w finansowaniu budownictwa dotyczy niemal wyłącznie finansowania przedsiębiorców, natomiast nie jest możliwe stworzenie atrakcyjnej oferty dla konsumenta na budowę lokalu przez dewelopera. Dlaczego?

Izabela Makowska
Dyrektor Biura Obsługi Prawnej, mBank Hipoteczny SA

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (dalej: Ustawa), wprowadzona na początku 1998 r., przywróciła instytucję banków hipotecznych, specjalizujących się w finansowaniu nieruchomości oraz pozyskiwaniu środków na dalszą akcję kredytową przez emisję papierów wartościowych – hipotecznych listów zastawnych. Bankowość specjalistyczna miała zagwarantować profesjonalny poziom usług finansowania rynku nieruchomości oraz zdrową strukturę refinansowania tej działalności przez długoterminowe papiery wartościowe w miejsce powszechnego źródła refinansowania, jakim są depozyty.

W pierwszej wersji Ustawa ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: