Rynek finansowania nieruchomości: Jak nie stracić prawa do mieszkania – podejście w USA

FN 2015/01-03 (styczeń-marzec 2015)

Amerykańska wolność kojarzona jest z własnością, szczególnie własnością ziemi i nieruchomości. Kreując oczekiwania społeczeństwa co do posiadania własnego domu, stworzono system, który, jak wykazało doświadczenie, błędnie oparty był na założeniu, iż każdy może być właścicielem upragnionego domu. Nie każdy i nie musi być właścicielem, aby godnie mieszkać. Kryzys rynku subprime spowodował, iż aby utrzymać to w pewnym sensie mityczne dążenie do własności domu, musiano stworzyć programy wspomagające mocno zadłużonych z tytułu kredytów hipotecznych.

Z uwagi na powszechną debatę, jak pomóc nadmiernie zadłużonym w Polsce, warto wskazać na istotne rozwiązania amerykańskie, które, w większości przypadków, prowadzą do utrzymania własności domu (mieszkania).

Udzielanie kredytów hipotecznych w USA jest bardzo szczegółowo regulowane przez następujące przepisy, ustanowione zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowych:

1 Truth in Lending Act (znany jako Regulacja Z)

Ten akt odnosi się do różnych rodzajów kredytów. Kredyty hipoteczne znane są w USA jako kredyty zamknięte (closed-end credit). Rozdział C reguluje zasady udzielania kredytów hipotecznych (kredyty odwrócone lub ponadstandardowe regulowane są w innych rozdziałach).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: