Rynek finansowy: A jednak się kręci

BANK 2012/11

Podatek od transakcji finansowych będzie ważnym elementem unii podatkowej, która od 1 stycznia 2013 r. zacznie łączyć Francję i Niemcy.

Maria Dunin-Wąsowicz

Historia jest wielowątkowa. Jeszcze kilka tygodni temu mało kto wierzył, że francusko-niemiecki plan stworzenia europejskiej unii fiskalnej powiedzie się. Został przedstawiony 7 grudnia 2011 r. we wspólnym liście prezydenta Nicolas’a Sarkozy’ego i kanclerz Angeli Merkel do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Państwa UE przyjęły go chłodno – nie były przygotowane politycznie na tworzenie unii fiskalnej, zwłaszcza że wiąże się to z harmonizacją podatków narodowych oraz inicjowaniem podatków wspólnych. W rezultacie dyplomacji „białych rękawiczek”, UE zdecydowała się zawrzeć 2 marca br. jedynie „kompakt fiskalny”, którego najważniejszym zadaniem ma być poprawa dyscypliny budżetowej państw.

Przebieg wydarzeń, zwłaszcza debata nad moż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: