Rynek finansowy: Łaski: primum non nocere

BANK 2012/09

Czy strefie euro grozi rozpad? Nie wiemy. Politycy próbują uspokajać, ale kryzys potęguje się. Gospodarki zwalniają. Bezrobocie rośnie. Rządy przyznają się otwarcie do sporządzania scenariuszy na wypadek dramatycznego rozwoju wydarzeń.

Maria Dunin-Wąsowicz

Jak go uniknąć? Nie będzie to możliwe bez rzetelnego wyjaśnienia wszystkich spraw, które są za kryzys odpowiedzialne. A nie jest to, wbrew oczekiwaniom Europejczyków, proste. Szczególnie zacięty spór na ten temat toczą monetaryści z neokeynesistami. Pierwsi twierdzą, że kryzys jest efektem nieodpowiedzialnej polityki rządów i są zwolennikami zdecydowanych oszczędności w strefie euro. Keynesizm odrzuca te wyjaśnienia. Dowodzi, że nie wystarczy ograniczyć diagnozy kryzysu do fiskalnej rozrzutności krajów Pasa Południa oraz Irlandii. Gdyby była właściwa konsolidacja finansów publicznych tych państw, dawno rozwiązałaby obecne problemy. Tak się nie stało.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: