Rynek Finansowy: Blockchain to szwajcarski scyzoryk

BANK 2017/12

Pojęcie blockchain powszechnie kojarzone jest w pierwszej kolejności z rynkiem kryptowalut. W rzeczywistości technologia rozproszonego rejestru posiada dziesiątki zastosowań w obszarach tak z pozoru odległych, jak rynek finansowy, ochrona zdrowia i administracja publiczna.

Jerzy Rawicz

Wtrakcie VIII Kongresu Instrumentów Pochodnych oraz IV Kongresu MiFID nie zabrakło dyskusji poświęconych wykorzystaniu rozwiązań blockchainowych w sektorze finansowym. W panelu moderowanym przez Sławomira Panasiuka, wiceprezesa zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych uczestniczyli: Karolina Marzantowicz, Chief Technology Officer w firmie IBM; Arkadiusz Regiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu oraz Janusz Łaski, wiodący ekspert Departamentu Produktów i Usług Bankowości Transakcyjnej w ING Banku Śląskim. Paneliści nie mieli wątpliwości co do jednego: blockchain nie jest tylko przejściową modą na rynku usług finansowych. – To rewolucja, której nie da się powstrzymać. Instytucje z sektora finansowego chętnie wchodzą w tę technologię, gdyż dostrzegają jej zalety – ocenił Arkadiusz Regiec. – Obok internetu rzeczy i sztucznej inteligencji blockchain będzie podstawą cyfrowej gospodarki – podkreśliła Karolina Marzantowicz.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: