Rynek Finansowy: Chcesz zmienić rezydencję – to zapłać

BANK 2018/10

Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne regulacje dotyczące podatków w Polsce. Najnowszym projektem jest exit tax – podatek od zmiany rezydencji, który obejmie osoby prawne oraz fizyczne. Nowa danina ma zacząć obowiązywać, i to we wszystkich krajach UE, do końca 2020 r.

Jeśli chodzi o finanse, to polski rząd postawił na systematyczne ograniczanie możliwości związanych z tzw. optymalizacją podatkową. Uruchomiono mechanizm split payment, a w ordynacji podatkowej wprowadzono klauzulę o unikaniu opodatkowania, która ma ograniczać tzw. optymalizację podatkową. Jednym z nietkniętych dotychczas obszarów była zmiana rezydencji na cele podatkowe. Inaczej mówiąc – przeniesienie siedziby firmy za granicę, tam gdzie istnieją korzystniejsze warunki działalności gospodarczej, głównie niższe podatki, choć nie tylko. Niższe podatki są ważne, ale liczą się także obciążenia prowadzących działalność gospodarczą obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Do tej pory żaden z rządów po transformacji ustrojowej, łącznie z PIS, nie zaproponował sensownych rozwiązań w tym zakresie.

Exit tax – stawki podatku 3 i 19%

Zmiana rezydencji dla ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: