Rynek finansowy: Consumer finance na fali wznoszącej

BANK 2017/01

Według danych za ostatni kwartał 2016 r., polski rynek consumer finance w ciągu najbliższych 12 miesięcy powinien wzrosnąć o 7%.

Według danych za ostatni kwartał 2016 r., polski rynek consumer finance w ciągu najbliższych 12 miesięcy powinien wzrosnąć o 7%.

Wpływ na to ma wyraźnie dostrzegalna tendencja wychodzenia wielu rodzin z nadmiernego zadłużenia lub wręcz wykluczenia finansowego. Choć dziś dotyczy ono nadal 18% Polaków, to i tak jest to najlepszy wynik od siedmiu lat. To tylko niektóre wnioski płynące z XII Kongresu Consumer Finanance, zorganizowanego (w dniach 8–9 grudnia ub.r.) wspólnie przez Gdańską Akademię Bankową, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

Według Mariusza Cholewy, prezesa zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A., jego firma może się pochwalić imponującym zbiorem danych aż o 24 milionach Polaków. Uzyskała je dzięki bliskiej współpracy z wszystkimi bankami i 40 firmami pożyczkowymi. Warto przypomnieć, że od września 2016 r. każda z firm współpracujących z BIK S.A. dwa razy w tygodniu aktualizuje raporty, które do niego przesyła. Dzięki temu w bazie biura są już dane o milionie przedsiębiorców oraz dodatkowe 600 tys. rekordów o firmach i 4 mln osób ze źródeł BiG InfoMonitora S.A. – Firmy pożyczkowe wciąż zajmują (portfelowo) niewielką część polskiego rynku consumer finance, gdzie wciąż dominują typowo bankowe kredyty. Trzeba jednak w tym miejscu przypomnieć, że suma bilansowa udzielonego finansowania wynosiła w październiku 2016 r. 142 mld zł z zaledwie jednoprocentowym udziałem firm pożyczkowych. Ale w dziedzinie kwot poniżej 4 tys. zł firmy pożyczkowe mają już 14% udziału w rynku. W przypadku pożyczek poniżej tysiąca złotych firmy pożyczkowe (bilansowo) zajmują już 24% rynku – przypomniał prezes zarządu BIK S.A.

Do października 2016 r. banki i firmy pożyczkowe wsparły sumą 68 mld zł firmy i typowych konsumentów (nowe finansowanie), 4% z tej sumy przypada na firmy pożyczkowe. Ale już przy kredytach drobnokwotowych, firmy pożyczkowe zajmują 40% rynku consumer finance i to przy założeniu, że nie wszystkie z działających w Polsce współpracują i przesyłają dane do BIK S.A. – Banki udzielają coraz mniej kredytów niskokwotowych, zwłaszcza tych o poziomie do 4 tys. zł – stanowią one mniej niż 10% nowych umów bankowych. Silną pozycję banków widać w kredytach wysokokwotowych, ale są one obciążone wyższym ryzykiem, bo te o niższym nominale spłacają się o wiele lepiej. W przypadku tych na sumę powyżej 200 tys. zł szkodowość (czyli przeterminowanie spłat powyżej 90 dni) ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: