Rynek finansowy: Coraz większy zasięg BLIKA – ponad milion użytkowników i milion wykonanych transakcji

BANK 2015/10

BLIK to prosty, wygodny, szybki, powszechny i bezpieczny system płatności mobilnych. Jego operatorem jest Polski Standard Płatności, spółka, której udziałowcami jest sześć polskich banków.

BLIK to prosty, wygodny, szybki, powszechny i bezpieczny system płatności mobilnych. Jego operatorem jest Polski Standard Płatności, spółka, której udziałowcami jest sześć polskich banków.

BLIK jest pierwszym otwartym systemem płatności mobilnych w naszym kraju. Oznacza to, że każdy działający w Polsce bank lub instytucja płatnicza może dobrowolnie przystąpić do systemu. Może to zrobić nawet bez konieczności wdrożenia własnej aplikacji bankowości mobilnej, co jest kosztowne i czasochłonne.

Udziałowcami Polskiego Standardu Płatności Sp. z o.o. są: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. Sieć akceptacji budowana jest w oparciu o agentów rozliczeniowych, operatorów sieci bankomatów, jak i integratorów płatności e-commerce. System wychodzi naprzeciw potrzebom milionów Polaków. Dzisiaj ponad połowa telefonów w Polsce to smartfony, służące już nie tylko do dzwonienia, czy wysyłania wiadomości tekstowych, ale także do ułatwiania życia poprzez aplikacje mobilne. Telefon staje się także praktycznym narzędziem do dokonywania różnego rodzaju płatności w dziesiątkach tysięcy miejsc. Rozwiązaniem, które pozwala na dokonywanie takich transakcji w wielu miejscach jest właśnie BLIK. System umożliwia płatności w sklepach stacjonarnych, wypłaty telefonem gotówki w bankomatach, płatności za zakupy w internecie oraz wzajemne rozliczenia pomiędzy posiadaczami telefonów (tzw. płatności P2P).

BLIK wystartował 9 lutego 2015 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: