Rynek Finansowy: Czy bezgotówkowa rewolucja obejmie fiskusa?

BANK 2018/07

Kilkanaście miesięcy temu możliwość zapłaty kartą w jednostkach samorządu terytorialnego stanowiła ewenement. Obecnie plastikowy pieniądz akceptowany jest w blisko 1500 urzędach szczebla lokalnego, a niektóre placówki honorują także instrumenty mobilne. Ambicje rządu sięgają jednak znacznie dalej: projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych przewiduje obowiązek realizacji transakcji bezgotówkowych przez wszystkie organy podatkowe i egzekucyjne w administracji.

Jerzy Majka

Upowszechnianie nowych form płatności w polskiej administracji zapoczątkowało porozumienie podpisane w roku 2016 pomiędzy ówczesnym Ministerstwem Rozwoju a Krajową Izbą Rozliczeniową. Celem współdziałania obydwu instytucji była budowa sieci akceptacji płatności elektronicznych w placówkach szczebla lokalnego, a więc zarówno w urzędach wojewódzkich i marszałkowskich, starostwach powiatowych, jak i jednostkach samorządu gminnego i miejskiego. W okresie pomiędzy sierpniem 2016 a lutym 2017 r. przeprowadzony został pilotaż projektu z udziałem 130 organów samorządowych. Wyniki tego testu potwierdziły potrzebę wprowadzenia nowoczesnych metod płatności pod tzw. gminne strzechy; tylko w ciągu sześciu miesięcy w wyznaczonych placówkach dokonano 48,2 tys. transakcji na łączną kwotę 7,1 mln zł.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: