Rynek Finansowy: Do rejestracji wystąp!

BANK 2017/05

Instytucje pożyczkowe trafią do specjalnego rejestru, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Na wprowadzenie tego instrumentu parlamentarzyści zdecydowali się w końcowej fazie prac nad ustawą o kredycie hipotecznym. Eksperci rynku finansowego przestrzegają jednak przed traktowaniem nowej ewidencji jako panaceum na nieprawidłowości tego sektora. – Rejestr stanowi jedynie substytut właściwych instrumentów nadzorczych – ocenia wiceprezes Związku Banków Polskich, mec. Jerzy Bańka. .

Mateusz Ochocki

Wysuwany od kilku lat postulat obligatoryjnego ewidencjonowania podmiotów udzielających pożyczek ze środków własnych był jednym z pomysłów na ucywilizowanie rynku „chwilówek”, który aż do 2015 r . wymykał się jakiejkolwiek kontroli. Wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej wystarczył, by zgodnie z prawem zajmować się udzielaniem „szybkich pożyczek”, przez niektórych oferentów nawet określanych błędnie mianem kredytów. Dynamicznemu rozwojowi tego rynku towarzyszyły liczne patologie – poczynając od ewidentnego lichwiarstwa poprzez wyłudzanie od konsumentów opłat przygotowawczych bez zamiaru udzielenia finansowania, aż po podstępne przejmowanie nieruchomości będących zabezpieczeniem niskokwotowych pożyczek.

Propozycje, by i tę część sektora finansowego poddać nadzorowi – lub chociażby wprowadzić ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: