Rynek finansowy: Dodatkowa emerytura dla każdego

BANK 2015/02

Ze Stefanem Kawalcem, byłym wiceministrem finansów, współtwórcą reform gospodarczych z początku lat 90., prezesem firmy Capital Strategy, która przygotowała projekt systemu dodatkowych emerytur w Polsce (szczegółowo pisaliśmy o nim w numerze 1/2015 "Miesięcznika Finansowego BANK") rozmawia Stanisław Brzeg-Wieluński.

Panie ministrze co jest potrzebne, aby pana projekt dodatkowego systemu emerytalnego zaczął funkcjonować?

– Nasze propozycje mają wiele punktów wspólnych z propozycjami przedstawionymi w powstałym w tym samym czasie raporcie przygotowanym dla Kancelarii Prezydenta przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich, pod kierunkiem Joanny Ruteckiej i Ryszarda Petru. Jednakże przed wdrażaniem konkretnych rozwiązań prawnych konieczne jest osiągnięcie szerokiego konsensusu co do potrzeby i zasadniczego kształtu proponowanego systemu. Potrzebne są społeczne konsultacje z udziałem rządu, pracodawców i przedstawicieli pracowników. To niezbędne, aby wszystkie strony miały poczucie, że przyjęto rozwiązanie, które będzie dobrze służyć Polsce. Każda ze stron musi widzieć, że ponoszenie obciążeń związanych z tym programem będzie miało sens.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: