Rynek finansowy: Egzamin z etyki

BANK 2009/01

Jakie są perspektywy rozwoju zasad dobrej praktyki bankowej i innych kodeksów etycznych dla instytucji finansowych w dobie kryzysu? Co z głośnymi wytycznymi corporate governance?

Krzysztof Maciejewski

Kiedy pewna międzynarodowa instytucja wchodziła do Polski, uznała, że nieetyczne będzie inwestowanie w polskie spółki sektora zbrojeniowego. Pozornie słuszna postawa, ale ta sama instytucja wspiera swoimi pieniędzmi amerykańskich producentów broni. Widocznie zagraniczne czołgi są bardziej etyczne od polskich. Inna firma zasłynęła z kolei dość spektakularnym wejściem na nasz rynek, kiedy to kupiła znane zakłady produkujące ciastka. Wkrótce fabryka została zamknięta, a jej pracownicy trafili do biur pośrednictwa pracy. Po tym epizodzie zagraniczny inwestor zaczął mocną autopromocję, nazywając się firmą społecznie odpowiedzialną, a jednym z dowodów tego, jakże etycznego, podejścia stało się uruchomienie infolinii dla klientów. Podobne historie niestety podważają chwalebne idee związane z różnymi kodeksami dobrych praktyk.
Ale ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: