Rynek finansowy: Jednak nie chcą strat

BANK 2016/04

Informacja, że Bank Ochrony Środowiska rozpoczyna prace nad programem naprawczym w związku z poniesioną stratą wywołała spekulacje na temat możliwych naśladowców. Powód był prosty: realizacja programu naprawczego całkowicie zwalnia bank z płacenia nowego podatku.

Informacja, że Bank Ochrony Środowiska rozpoczyna prace nad programem naprawczym w związku z poniesioną stratą wywołała spekulacje na temat możliwych naśladowców. Powód był prosty: realizacja programu naprawczego całkowicie zwalnia bank z płacenia nowego podatku.

Przemysław Szubański

Oczywiście, nikt nie posądzał nawet o możliwość wykazania straty takie banki, jak PKO BP, Pekao S.A., mBank, BZ WBK, ING Bank Śląski czy Bank Handlowy. Jednak wśród pozostałych instytucji komercyjnych widziano sporo kandydatów do wykazania ujemnego wyniku w IV kw. 2015 r. lub I kw. 2016 r.

Prawo bankowe nakazuje opracowanie i realizację programu naprawczego w przypadku powstania straty bilansowej lub nawet groźby jej wystąpienia. Oprócz BOŚ programy naprawcze miałyby realizować Raiffeisen, BGŻ BNP Paribas oraz Getin Noble Bank, możliwe zaś byłoby to w przypadku Alior Banku, Deutsche Banku i Banku Millennium – przewidywał w lutym Piotr Miliński, analityk Domu Maklerskiego NWAI.

Kwartał ze stratami

Sprawdzianem dla wszystkich banków miał być IV kw. 2015 r. Wtedy to bowiem księgowana była składka na SK Bank i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Raiffeisen Polbank wybronił się przed stratą, jak bowiem przypomniał Piotr Miliński, sprzedał w IV kw. spory portfel wierzytelności.

BGŻ BNP Paribas zanotował w IV kw. 2015 r. stratę wynoszącą 27 mln zł. Za cały rok miał zysk – niewiele ponad 13 mln zł. – Strata na sam kwartał nie powoduje konieczności przedstawienia programu naprawczego – powiedział wiceprezes banku Jan Bujak. Powodem straty były, jak tłumaczono, koszty integracji i zdarzenia jednorazowe.

Ciężko kończył rok Getin Noble Bank. Wpłaty na Fundusz Ochrony Środków Gwarantowanych (FOŚG) oraz FWK pochłonęły znaczącą większość rocznego, „standardowego” zysku banku. W 2015 r. GNB zarobił nieco ponad 44 mln zł (w 2014 r. 360 mln zł), tracąc w IV kw. ponad 195 mln zł. Jak napisano w komunikacie: „W związku z upadłością SK Banku w Wołominie, Getin Noble Bank dokonał wpłaty w kwocie 116,9 mln zł na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo kwota 134,1 mln zł została zarezerwowana na poczet przyszłej wpłaty na rzecz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wysokość składek wynika za znaczącego udziału Getinu w depozytach sektora niefinansowego i wielkości portfela złych kredytów”.

Stratę wykazał również Bank BPH – 1,09 mld zł – ale ten wcześniej był już objęty programem naprawczym.

I na koniec Deutsche Bank. W 2015 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: