Rynek Finansowy: Kiedy unia rynków kapitałowych?

BANK 2017/12

Przez całe dziesięciolecia w europejskim środowisku finansowym dominował pogląd, jakoby finansowanie gospodarki można było oprzeć niemal wyłącznie na sektorze bankowym. Globalny kryzys lat 2007–2011 nader dotkliwie zweryfikował to przeświadczenie.

Konrad Machowski

Kiedy pojawia się spowolnienie, bankowość przestaje wystarczać. Wówczas alternatywą pozostaje dobrze rozwinięty rynek kapitałowy – podkreślił w swym wystąpieniu podczas tegorocznego Kongresu Instrumentów Pochodnych oraz Kongresu MiFID Piotr Nowak, przedstawiciel dyrekcji ds. rynków finansowych w Komisji Europejskiej. Niełatwe doświadczenia kryzysowych lat skłoniły władze unijne do podjęcia zdecydowanych działań w celu wzmocnienia rynków kapitałowych w poszczególnych krajach Wspólnoty oraz zacieśnieniu współpracy wewnątrzwspólnotowej również i w tym obszarze. Konsekwencją tych działań jest realizowany od trzech lat ambitny projekt unii rynków kapitałowych. Przedstawiciel Komisji Europejskiej zaznaczył, że celem tych prac nie jest zastępowanie tradycyjnego sektora bankowego ani też ograniczanie jego udziału w rynku, a jedynie uzupełnienie oferty o alternatywne modele finansowania przedsiębiorstw.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: