Rynek finansowy: Kronika – grudzień 2013

BANK 2013/12

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI Po słabym wzroście w II kwartale o 0,8 proc., w trzecim nasz PKB wzrósł o 1,9 proc. Na tak dobry wynik wpłynął przede wszystkim wzrost popytu krajowego, który dołożył do wzrostu 0,5 proc. W latach 2008-2013 skumulowany wzrost PKB w Polsce to 19,8 proc.

Rada BFG ogłosiła, że za 2013 r. opłata ostrożnościowa wyniesie 0,009 proc. podstawy, zaś w 2014 r. banki zapłacą 0,037 proc. aktywów ważonych ryzykiem. A więc ponad pięć razy mniej niż wynosi próg maksymalny. Oznacza to, że w tym roku banki oddadzą do kasy BFG na dodatkową składkę 90 mln zł (dla porównania: sam tylko PKO Bank Polski notuje po trzech kwartałach 2,3 mld zł zysku). W przyszłym roku opłata ostrożnościowa będzie kosztowała bankowców (poza standardową składką na ochronę depozytów, która zostaje na tym samym poziomie) 350-400 mln zł. Natomiast od 29 listopada oszczędności 2,6 mln członków SKOK, czyli ok. 17 mld zł, są objęte ochroną BFG. To jeden ze skutków przejęcia nadzoru nad SKOK-ami przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: