Rynek finansowy: Kronika – luty 2015

BANK 2015/02

WYDARZENIA Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wciąż są one na rekordowo niskim poziomie, na którym znalazły się w październiku ubiegłego roku. Główna stopa procentowa została obniżona z 2,5 do 2 proc. prawie pół roku temu. Wówczas skala tej zmiany została uznana za zaskakującą.

WYDARZENIA Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wciąż są one na rekordowo niskim poziomie, na którym znalazły się w październiku ubiegłego roku. Główna stopa procentowa została obniżona z 2,5 do 2 proc. prawie pół roku temu. Wówczas skala tej zmiany została uznana za zaskakującą.

TRANSAKCJE

Koncern Total otwiera w Polsce stacje paliw. Oferuje m.in. paliwa premium i wysoki standard usług. Planuje rozszerzenie swojej działalności, co najmniej do 100 punktów w przeciągu najbliższych dwóch lat. Większość nowych stacji paliw będzie zlokalizowana w zachodniej i południowej Polsce.

Teradata, dostawca rozwiązań analizy big data oraz aplikacji marketingowych, ogłosiła zakończenie procesu przejęcia firmy RainStor, prywatnej spółki wyspecjalizowanej w rozwiązaniach on-line z zakresu archiwizacji dużych zbiorów danych opartej na platformie Hadoop. Transakcja pozwoli na wzmocnienie oferowanych przez firmę Teradata rozwiązań klasy korporacyjnej wykorzystujących technologię Hadoop i umożliwi ich wykorzystanie na potrzeby przechowywania danych archiwalnych, w tym gromadzonych w systemach OLTP, hurtowniach danych oraz aplikacjach.

Cisco ogłosiło zrealizowanie kolejnego etapu inwestycji w Cisco Global Services Center w Krakowie, w tym zwiększenie przestrzeni biurowej oraz otwarcie Network Operations Center, jednego z trzech tego typu ośrodków na świecie, w którym inżynierowie Cisco proaktywnie monitorują stan sieci i infrastruktury klientów i natychmiast reagują na wszelkie wykryte w ten sposób problemy. Taka ich lokalizacja pozwala na obsługę kluczowych klientów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – niezależnie od strefy czasowej.

PRODUKTY

KNF zaproponowała przewalutowanie kredytów we frankach po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. Koszty takiej operacji obciążyłyby w równym stopniu kredytobiorców i banki. Z wyliczeń Expandera wynika, że propozycja ta nie tylko rozwiązałaby problem ryzyka kursowego, ale także zmniejszyłaby wysokość rat. Ci, którzy zaciągnęli kredyt przy kursie 1,96 zł zamiast 2144 zł obecnie płaciliby dwie raty wynoszące w sumie 1780 zł. Wątpliwości budzi zgodność takiego pomysłu z art. 32 Konstytucji RP.

Ponad 9 proc. dorosłych Polaków, czyli 2,86 mln osób, zapożyczyło się w ciągu roku u rodziny bądź znajomych – wynika z badania zrealizowanego przez PBS ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: