Rynek finansowy: Kronika – maj 2014

BANK 2014/05

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI Według szacunkowych danych Ministerstwa Finansów, deficyt budżetu państwa po trzech miesiącach tego roku sięgnął 17,5 mld zł. To przeszło jedna trzecia dopuszczalnego deficytu na cały rok. Na dochodach budżetu negatywnie odbija się podwyżka akcyzy na wódkę. Dochody sięgnęły 67 mld zł. To 24 proc. całorocznego planu. Pieniędzy z VAT jest więcej niż przed rokiem - przeszło 31 mld zł wobec niespełna 27 mld zł w analogicznym okresie ub. r. Budżetu nie wesprą w tym roku pieniądze z zysku NBP za 2013 r.

Państwowy dług publiczny na koniec zeszłego roku wyniósł 880,2 mld zł. Było to 53,9 proc. PKB. W ciągu całego 2013 r. nasze zadłużenie wzrosło o 39,7 mld zł, czyli o 4,7 proc. Według metodologii unijnej, czyli po doliczeniu zadłużenia m.in. w Krajowym Funduszu Drogowym, nasze zadłużenie na koniec zeszłego roku sięgnęło 932,5 mld zł, czyli 57,1 proc. PKB. Zarówno dług liczony wedle metodologii krajowej, jak i unijnej był wyższy niż na koniec 2012 r. Wtedy wynosił odpowiednio 52,7 i 55,6 proc.

TRANSAKCJE

Za 350 mln euro Powszechny Zakład Ubezpieczeń kupił cztery firmy ubezpieczeniowe: litewską firmę Lietuvos Draudimas, łotewską AAS Balta, estońską Codan Forskiring oraz polski oddział brytyjskiego Link4.

Komisja ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: