Rynek finansowy: Kronika – marzec 2010

BANK 2010/04

WYDARZENIA I WSKAŹNIKIPodczas Forum Bankowego 2010 minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. Poinformował także, że pierwsza ustawa ma wprowadzić tzw. doraźną regułę wydatkową. Ma ona zapewnić, że wydatki niewynikające z ustaw już uchwalonych i obowiązujących nie będą mogły rosnąć rocznie szybciej niż o jeden punkt proc. powyżej inflacji. Ponadto zostanie wprowadzona docelowa reguła budżetowa, która będzie uzależniać wzrost wydatków m.in. od wzrostu PKB. Zostanie także przedstawiony projekt ustawy znoszący obowiązek wydawania 1,95 proc. PKB na wojsko. Kolejny projekt ma włączyć nowo przyjętych funkcjonariuszy policji do powszechnego systemu emerytalnego. Czwarty projekt ma ustalić nową bazę dla rent.O Forum Bankowym piszemy na stronach 14-18.

  • Premier Donald Tusk powołał Radę Gospodarczą, która ma recenzować pomysłyekonomiczne rządu. Jej zadaniem będzie również ocena sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski na tle zjawisk zachodzących w Europie i gospodarce globalnej. Ma także przedstawiać premierowi niezależną i obiektywną opinię na temat bieżących i planowanych działań rządu. W skład Rady, której przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki, wszedł m. in. nasz stały komentator Jacek Wiśniewski.
  • Niemiecki parlament uchwalił budżet na bieżący rok, zakładający rekordowe zadłużenie rzędu ponad 80 mld euro. To najwyższe zadłużenie budżetu w historii RFN jest skutkiem kryzysu finansowego i najpoważniejszej w powojennej historii Niemiec recesji gospodarczej.
  • ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: