Rynek finansowy: Kronika – styczeń 2014

BANK 2014/01

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI Zgodnie ze statutem PKO Banku Polskiego S.A. jego Rada Nadzorcza powołała zarząd banku w niezmienionym składzie na trzyletnią kadencję. I tak, Zbigniew Jagiełło pozostał prezesem, zaś na jego wniosek wiceprezesami pozostali: Piotr Alicki, Bartosz Drabikowski, Jacek Obłękowski, Piotr Mazur, Jarosław Myjak oraz Jakub Papierski.

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI Zgodnie ze statutem PKO Banku Polskiego S.A. jego Rada Nadzorcza powołała zarząd banku w niezmienionym składzie na trzyletnią kadencję. I tak, Zbigniew Jagiełło pozostał prezesem, zaś na jego wniosek wiceprezesami pozostali: Piotr Alicki, Bartosz Drabikowski, Jacek Obłękowski, Piotr Mazur, Jarosław Myjak oraz Jakub Papierski.

W piętnastą rocznicę swego powstania strefa euro zyskała nowego członka. Do eurolandu weszła Łotwa, rezygnując tym samym z łata. Wspólna waluta obowiązuje już w osiemnastu państwach członkowskich, zamieszkanych przez 333 mln osób.

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała, że skala zakupu aktywów zostanie od stycznia ograniczona o 10 mld i będzie wynosiła 75 mld dolarów miesięcznie. Fed będzie tym samym skupował miesięcznie obligacje skarbowe warte 40 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 35 mld USD.

Od 2016 r. za kłopoty banków, jako pierwsi zapłacą ich udziałowcy i posiadacze obligacji. Mogą ucierpieć też posiadacze depozytów powyżej 100 tys. euro – to założenia dyrektywy, w sprawie której porozumieli się negocjatorzy PE i krajów UE. Obciążenie stratami wierzycieli banków ma zapewnić, że instytucje te nie będą ratowane z pieniędzy podatników.

Zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego powołał spółkę BGK Nieruchomości. Będzie odpowiadała za inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem i zarządzała jego aktywami. W najbliższych latach BGK planuje poprzez fundusz zainwestować 5 mld zł. Pozwoli to na zbudowanie portfela nawet 20 tys. mieszkań w największych miastach.

Więcej na str. 26-27

TRANSAKCJE

Komisja Europejska uznała, że finansowanie publiczne w wysokości 93 mln euro na zakup taboru dalekobieżnego dla spółki kolejowej PKP Intercity jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Polska planuje współfinansować zakup 20 pociągów dużej prędkości w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, w formie dotacji bezpośredniej w wysokości 93 mln euro. Stanowi to 22 proc. kosztów inwestycyjnych kwalifikujących się do objęcia finansowaniem.

Komisja Europejska zaaprobowała umowę w sprawie sprzedaży przez PKO BP 66 proc. udziałów w eService amerykańskiej spółce EVO Payments International. Uznała, że planowana transakcja nie budzi obaw o naruszenie zasad konkurencji, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: