Rynek finansowy: Kronika – wrzesień 2013

BANK 2013/09

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI Opublikowany przez Komisję Europejską projekt regulacji opłaty interchange na poziomie Unii Europejskiej negatywnie wpłynie na rynek usług płatniczych w Polsce i wzmocni obrót gotówkowy. Spowoduje także przerzucenie kosztów obrotu bezgotówkowego na konsumentów. Projekt regulacji proponuje wprowadzenie w perspektywie dwóch lat maksymalnej wysokości stawek wielostronnej opłaty interchange - na poziomie 0,2 proc. dla kart debetowych oraz 0,3 proc. dla kart kredytowych. W opinii ZBP nałożenie tak restrykcyjnych limitów doprowadzi do drastycznego spadku rentowności działających wydawców kart płatniczych w całej UE, co wymusi wzrost kosztów dla klientów oraz może zmniejszyć bezpieczeństwo transakcji, w efekcie czego zaprzepaszczone zostaną wieloletnie próby budowania społeczeństwa bezgotówkowego.

Strefa euro wyszła z recesji. W drugim kwartale jej PKB wzrósł o 0,3 proc. kwartał do kwartału (dane odsezonowane). W ujęciu rok do roku spadł o 0,7 proc., a przy obecnych trendach dodatni wynik powinien być osiągnięty w czwartym kwartale. Wciąż najlepiej wypadają Niemcy, notując wzrost o 0,7 proc. kdk i 0,5 proc. r./r. Ale największą niespodzianką in plus jest Francja, która zanotowała wzrost o 0,5 kdk i 0,3 r./r. W dość głębokiej recesji znajdują się Włochy, gdzie PKB spadł o 0,2 proc. kdk i 2 proc. r./r. Polski PKB wzrósł w drugim kwartale o 0,8 proc. rok do roku, w porównaniu z 0,5 proc. w pierwszym kwartale. W przyszłym roku powinniśmy przekroczyć 3 proc. wzrostu, a w 2015 r. – 4 proc.

Rząd przyjął projekt ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: