Rynek finansowy: Lepiej niż w UE

BANK 2014/09

Prezentacja raportu "Polityka kredytowa w Polsce i Unii Europejskiej", opracowanego przez ekspertów Związku Banków Polskich, była sporym wydarzeniem medialnym. To pierwszy z serii raportów ZBP, bazujących na danych unijnego Urzędu Nadzoru Bankowego i Europejskiego Banku Centralnego, który pokazuje miejsce Polski na bankowej mapie Wspólnoty.

Jerzy Ochocki, Stanisław Brzeg-Wieluński

Warto zacytować najważniejsze i dość optymistyczne dane z raportu ZBP. Na 3,49 proc. szacuje się wzrost zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych przez Polaków w latach 2012-2013. Także w kredytach hipotecznych odnotowano minimalny postęp: wzrosły o 1,69 proc., licząc rok do roku. Gdy porównamy te dane do innych państw UE, widać sporą różnicę. Dla przykładu najwyższy we Wspólnocie spadek poziomu zaciągniętych kredytów (-33,84 proc!) odnotowano na Łotwie. Węgry są z kolei rekordzistą w spadku udzielanych kredytów hipotecznych (-7,12 proc.). Wiceprezes Związku Banków Polskich, dr Mieczysław Groszek, zwrócił uwagę na wskaźnik fundamentalny dla badania wszelkich zagadnień związanych z funkcjonowaniem polskiego sektora bankowego.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: