Rynek finansowy: Między ziewaniem a irytacją

BANK 2011/10

Czytając polską prasę, można było pomyśleć, że wrocławskie spotkanie europejskiej Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) stało pod znakiem zatwierdzenia tego, co nazwano u nas iście piwnym określeniem sześciopak. W istocie marginalna waga owego zespołu przepisów proceduralnych nie miała wiele wspólnego ze stawką zebrania, zdominowanego nawet nie przez obrady na temat zarządzania europejskim kryzysem długów narodowych, lecz raczej przez pogłębiającą się różnicę poglądów między Europejczykami a Amerykanami na temat sposobów wyjścia z tego kryzysu.

Jerzy Szygiel

Polskie zaproszenie dla sekretarza amerykańskiego departamentu skarbu Timothy’ego Geithnera było wyjątkowe i, jak się wkrótce okazało, dość kontrowersyjne – na takich spotkaniach poświęconych wewnętrznym europejskim sprawom to się jednak nie zdarza. Na jego wystąpienie na zebraniu Eurogrupy (ministrów finansów strefy euro) zareagowano „ziewaniem” albo „irytacją” – jak donosili dziennikarze, którzy rozmawiali później z austriacką minister finansów Marią Fekter. Zdaje się zresztą, że irytacja przeważyła. Nic dziwnego, że nie ogłoszono później żadnych decyzji ani deklaracji.

Transatlantycki powiew zimy

Timothy Geithner przekonywał np. do „zwiększenia efektywności” Europejskiego Funduszu Stabilności ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: