Rynek finansowy: Nie tylko o wizerunek chodzi

BANK 2011/01

Z Jackiem Bartkiewiczem przewodniczącym Rady Związku Banków Polskich i prezesem zarządu Banku BGŻ S.A. rozmawiają Przemysław Barbrich i Jan Osiecki

Z Jackiem Bartkiewiczem przewodniczącym Rady Związku Banków Polskich i prezesem zarządu Banku BGŻ S.A. rozmawiają Przemysław Barbrich i Jan Osiecki

Można powiedzieć, że w Związku Banków Polskich doszło do rewolucji. Co się stało w sektorze bankowym, że po 20 latach istnienia ZBP potrzebne są tak radykalne zmiany?

– Mijają właśnie dwie dekady od powstania Związku Banków Polskich. I to jest najlepszy moment, żeby zastanowić się nawet nie tyle nad tym, co już osiągnęliśmy, ile raczej nad tym, jak odpowiedzieć na wyzwania obecnych czasów. Dlatego postanowiliśmy zmienić strukturę związku.

To o co chodzi w tych zmianach?

– Od sześciu lat jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. I o ile sześć lat temu panował u nas entuzjazm związany z tym, że musimy dostosować się do regulacji unijnych i wiele czasu, również w pracach związku, poświęcaliśmy temu problemowi – to dzisiaj, gdy jesteśmy już pełnoprawnym członkiem UE, musimy zdać sobie sprawę z tego, że coraz więcej regulacji powstaje poza Polską, a nasze prawo ma charakter wtórny do prawa unijnego.

A co do tego ma struktura ZBP?

– W czasach ogromnych turbulencji na rynkach finansowych aktywność legislacyjna Unii jest bardzo duża. Ma to również wpływ na funkcjonowanie polskiego sektora bankowego. Ot weźmy chociażby słynną sprawę podatku bankowego. Idea tej daniny powstała tam, gdzie państwo w dużej mierze uratowało sektor finansowy od bankructwa. Tymczasem taki podatek ma być wprowadzony we wszystkich państwach Unii. Dlatego my musimy się na ten temat wypowiadać głośno, bo przecież polscy podatnicy w żaden sposób nie wspierali naszego sektora bankowego. Dlaczego zatem mamy płacić podatek bankowy? Związek Banków Polskich, razem z innymi tego typu organizacjami, musi działać na szczeblu europejskim na rzecz zróżnicowania pewnych rozwiązań w zależności od sytuacji poszczególnych krajów.

Powstanie wysunięta placówka ZBP w Brukseli?

– Niewykluczone, że to nas czeka. Nie wiem, czy będzie to placówka ZBP, czy może stworzymy alians z Europejskim Związkiem Banków albo przymierze z innymi organizacjami, takimi jak Krajowa Izba Emitentów Giełdowych, Polska Izba Ubezpieczeń, Polska Izba Faktoringowa. Być może wspólnie stworzymy wysuniętą placówkę w Brukseli, żeby dobrze pilnować naszych interesów.

Są duże sprawy europejskie, takie jak ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: