Rynek finansowy: Niewykorzystany sposób na tanie OC

BANK 2017/07-08

Gwałtownie rosnące składki z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stanowią poważne wyzwanie dla rodzimego rynku finansowego. Zarówno sami ubezpieczyciele, jak też instytucje odpowiedzialne za stabilność sektora finansowego i ochronę konsumentów od wielu już miesięcy poszukują sposobu na sprowadzenie cen polis do wysokości akceptowalnej dla przeciętnego Kowalskiego. Szansą na zracjonalizowanie stawek może okazać się... analiza historii kredytowej ubezpieczającego.

Karol Majka

Taniej już było – tak w największym skrócie określić można sytuację na rynku obowiązkowych polis komunikacyjnych. Obserwowany od początku 2016 r. dynamiczny wzrost cen najpopularniejszego produktu na polskim rynku ubezpieczeniowym oznaczał zakończenie trwającej co najmniej od dekady wojny cenowej, w której oferenci stawiali sobie za punkt honoru pozyskanie bądź utrzymanie klienta nawet za cenę strat generowanych w tym segmencie rynku. Tymczasem na przestrzeni minionych dziesięciu lat zakres świadczeń pokrywanych z tytułu ubezpieczenia OC zwiększył się istotnie. Był to efekt zarówno zmian w przepisach krajowych i wspólnotowych, jak również ewolucji orzecznictwa sądów w sporach pomiędzy poszkodowanymi w wypadkach komunikacyjnych lub ich bliskimi a zakładami ubezpieczeń.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: