Rynek Finansowy: Noworoczny prezent dla fiskusa

BANK 2018/02

Rocznice zwykle nas zaskakują. Wydaje się, że coś wydarzyło się wczoraj, a okazuje się, że było to lata temu. Nie inaczej jest z technologią blockchain. Choć w tym roku kończy dziesięć lat, wciąż uważana jest za młodą i niedojrzałą.

Karol Czajka

Nowe kompetencje polskiego fiskusa to efekt uchwalonej przez parlament 24 listopada ub.r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Bezpośrednią przesłanką dla wprowadzenia owych regulacji i zarazem ich głównym celem była eskalacja fraudów w przypadku podatku od towarów i usług, określanych jako karuzele podatkowe. Działalność zorganizowanych grup przestępczych specjalizujących się w tym „biznesie” przynosi budżetowi państwa wielomiliardowe straty. „Na podstawie własnych oszacowań służb skarbowych oraz niezależnych badań można przyjąć, że wartość luki w VAT spowodowanej przez wyłudzenia skarbowe jest nie mniejsza niż 10 mld zł rocznie, a zapewne większa niż 15,3 mld rocznie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: