Rynek Finansowy: O zmianach, które mogą nastąpić (albo nie)

BANK 2019/01

Skaczący człowiek pomiędzy dwoma krawędziami

Rok 2018 był czasem wielkich wspomnień o warunkach kreacji pokojowego świata przed stu laty. W trakcie głównych uroczystości, które odbyły się 11 listopada ub.r. w Paryżu, nie zabrakło podniosłych przemówień o potrzebie i celach uniwersalnego ładu rodzącego się na zgliszczach Wielkiej Wojny. Ale rok 2018 był też czasem wojen, w tym handlowych. Współcześni politycy nie wykorzystali jednak okazji obchodów setnej rocznicy ustanowienia pokoju do przedstawienia – jak to uczynił wiek temu amerykański prezydent Thomas Woodrow Wilson w swojej 14-punktowej Deklaracji – najważniejszych zadań porządkujących obecny światowy system polityczno-gospodarczy.

Jak może brzmieć nowożytna Deklaracja Koalicji Państw dla Pokoju na 2019 r? Wypracowanie katalogu działań, które na przykład zapewniłyby stabilizację światowych finansów wymaga odpowiedzi na co najmniej garść podstawowych pytań: jak oceniać relacje w trójkącie głównych aktorów politycznych USA-Europa-Chiny? Czy sprzyjają one zachowaniu globalnych trendów wzrostu gospodarczego? Czy też na odwrót, prowadzą do załamania globalizacji i podziału świata na rywalizujące ze sobą bloki polityczne? Czy porządkują i w jaki sposób pozycję głównych walut na świecie? Czy i jak przekształca się stosunek obywateli do integracji ponadpaństwowej? Perspektywa 2019 r. zachęca do sporządzenia choćby kilku notatek na ten temat.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: