Rynek Finansowy | Od ćwierćwiecza w portfelach Polaków

BANK 2016/09

Bezstykowa, chipowa, fluorescencyjna, aromatyzowana - to zaledwie kilka określeń pasujących do współczesnych kart płatniczych obecnych na polskim rynku.

Bezstykowa, chipowa, fluorescencyjna, aromatyzowana - to zaledwie kilka określeń pasujących do współczesnych kart płatniczych obecnych na polskim rynku.

Michał Polak

A wszystko zaczęło się w czerwcu 1991 r. od kawałka plastiku z paskiem magnetycznym, którego funkcja, choć nowoczesna, miała także istotne z dzisiejszego punktu widzenia ograniczenia. Na przestrzeni kolejnych dwóch i pół dekady ten kawałek plastiku przeszedł jednak prawdziwą rewolucję, a dziś jego wydawcy prześcigają się w coraz to bardziej nowatorskich funkcjonalnościach.

W 25 lat po debiucie plastikowego pieniądza, w Polsce w obiegu jest około 35 mln kart, a dwoje na troje Polaków ma w portfelu co najmniej jedną z nich. Ponad 80% wyposażonych jest w funkcję zbliżeniową, co umożliwia szybkie wykonywanie mikropłatności (z reguły o wartości do 50 zł).

Mimo że z danych Europejskiego Banku Centralnego wynika, iż statystyczny Polak wciąż chętniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej korzysta z tradycyjnych płatności, to jednak w naszym kraju stale rośnie zaró...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: