Rynek finansowy: Polityk? Owszem, ale jedynie z doświadczeniem, choćby w warzywniaku!

BANK 2016/02

Z Andrzejem Sadowskim, prezydentem Centrum im. Adama Smitha, rozmawiali Stanisław Brzeg-Wieluński i Karol Jerzy Mórawski.

Z Andrzejem Sadowskim, prezydentem Centrum im. Adama Smitha, rozmawiali Stanisław Brzeg-Wieluński i Karol Jerzy Mórawski.

Jak przekonać naszych rodaków, żeby byli narodem bardziej gospodarnym i oszczędnym niż do tej pory?

– Polacy są najbardziej przedsiębiorczym społeczeństwem na kontynencie europejskim. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości i potwierdzają to różnego rodzaju badania. Polak w Europie stał się synonimem odpowiedzialnej, ciężkiej pracy, bardzo wysokich kompetencji oraz niezwykłej przedsiębiorczości. Nam się po prostu chce pracować. Przedsiębiorczość naszych obywateli przybrała taką skalę, że stała się realnym zagrożeniem dla konkurencji z krajów starej Unii. Nie może nam ona sprostać i dlatego chce ochrony politycznej ze strony swoich rządów. Rząd Niemiec, wyznaczając tzw. wynagrodzenie minimalne za godzinę pracy nawet dla przejeżdżających przez terytorium tego państwa polskich ciężarówek, chce zablokować administracyjnie nasz biznes transportowy, który zajął pierwsze miejsce w Europie. Również rząd Francji w ten sposób chce powstrzymać polską konkurencję. Nie ulega wątpliwości, że owe działania mają jeden cel: za wszelką cenę zablokować konkurencję ze strony polskich spedytorów, z którymi przy użyciu standardowych strategii biznesowych firmy ze starej Unii nie są w stanie skutecznie rywalizować. Polaków nie trzeba uczyć gospodarności, bo mają ją w DNA, ale należy jej nauczyć polityków, których zdecydowana większość nigdy nie pracowała na swoim.

A co z oszczędzaniem?

– Polaków zachęcić do większej oszczędności można skutecznie w jeden sposób. Trzeba przestać okłamywać co do jakości przyszłej emerytury. Rządzący, z którejkolwiek opcji politycznej by się nie wywodzili, próbują wmawiać Polakom, że pieniądze zabierane nam w postaci haraczu, jakim jest ZUS, są gromadzone na naszą przyszłą emeryturę. A przecież te pieniądze są natychmiast wypłacane na bieżące zobowiązania emerytalne. Emerytury dla obecnie pracujących będą ewentualnie wypłacane z tego, co odda pokolenie, którego jeszcze nie ma na świecie. Zaprzestanie fałszywej edukacji i promowania nieprawdy o systemie tzw. ubezpieczeń społecznych sprawi, że obywatele będą w większym stopniu dbać o swą przyszłość, zaczną gromadzić oszczędności na starość również we własnym zakresie, bo przestaną wierzyć w fikcję emerytury rzekomo pochodzącej z tego, co im się dziś zabiera.

Problemem jest również wszechogarniający konsumpcjonizm. Jak przekonać Polaków, by zamiast kolejnego modnego gadżetu na kredyt wybrali życie skromniejsze, bez nadmiernego zadłużenia?

– Tu znowu warto rozprawić się z pewnym mitem. Polacy są najmniej zadłużonym narodem, jeśli chodzi o Unię Europejską. Powszechne ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: