Rynek finansowy: Pożyczki walczą o przetrwanie

BANK 2014/05

Związek Firm Pożyczkowych ostro sprzeciwia się projektowanym zmianom w legislacji. Nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy tej ustawy.

Krzysztof Maciejewski

Rok 2011 był kluczowy dla rozpoczęcia intensywnego rozwoju firm pożyczkowych w Polsce. Jako główny tego powód wskazuje się wprowadzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji T. Spowodowała ona odpływ części klientów z banków do masowo powstających w tym okresie firm pozabankowych, udzielających pożyczek gotówkowych. Powstawaniu nowych firm pożyczkowych sprzyjają też wprowadzone i obowiązujące od 12 maja 2011 r. nowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, które zniosły obowiązującą do tej pory 5-proc. granicę łącznych opłat i prowizji związanych z udzieleniem pożyczki. Trzeba przyznać, że zdecydowana większość firm pożyczkowych dysponuje zaawansowanymi technologiami do obsługi wniosków pożyczkowych, stąd też czas na uruchomienie takiej pożyczki jest w większości przypadków krótszy niż w bankach.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: