Rynek finansowy: Przepychanki wokół uporządkowanej likwidacji

BANK 2013/06

Jeśli kierować się zapowiedziami płynącymi chociażby z K omisji Europejskiej sprzed kilku miesięcy to właśnie wkraczamy w okres, w którym projekt u nii bankowej i jej poszczególne filary powinny być już w bardzo zaawansowanej fazi e. Od tego jednak czasu zmieniła się głównie aura za oknami, bo dla części tych p rojektów czas zatrzymał się w najlepszym razie w miejscu.

Grzegorz Brudziński

Spośród trzech filarów unii bankowej najbardziej zaawansowany pozostaje projekt wspólnego nadzoru, który ma szansę ruszyć w połowie przyszłego roku. Rozmach za to stracił projekt unijnego systemu uporządkowanej likwidacji instytucji finansowych, a na bliższej nieokreślony termin został odłożony pomysł wspólnego systemu gwarantowania depozytów. Zmianę nastawienia, niczym wierzchołek góry lodowej, sygnalizuje artykuł niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schäuble, który ukazał się w połowie maja w dzienniku Financial Times. Ku wielkiej irytacji Paryża Schäuble opowiedział się w nim przeciw pośpiesznemu tworzeniu unii bankowej i za rozłożeniem w czasie powołania unijnego systemu uporządkowanej likwidacji banków oraz specjalnego funduszu na ten cel.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: