Rynek finansowy: Prześwietlone wynagrodzenia

BANK 2014/05

Sytuacja na rynku pracy w instytucjach finansowych nie jest obecnie jednorodna. W bankowości, szczególnie inwestycyjnej, wciąż jest ona dosyć trudna, dobrą passę odnotowują natomiast firmy doradcze, consumer finance, windykacyjne, leasingowe i faktoringowe.

Sytuacja na rynku pracy w instytucjach finansowych nie jest obecnie jednorodna. W bankowości, szczególnie inwestycyjnej, wciąż jest ona dosyć trudna, dobrą passę odnotowują natomiast firmy doradcze, consumer finance, windykacyjne, leasingowe i faktoringowe.

Marcin Złoch

Zajmująca się rekrutacją na stanowiska kierownicze firma Michael Page przygotowała kolejną odsłonę Przeglądu wynagrodzeń w obszarze instytucji finansowych. Jest to próba kompleksowego opisu rynku instytucji finansowych w Polsce z wyszczególnieniem zakresów odpowiedzialności i wynagrodzeń na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla w tym sektorze. Celem badania jest opracowanie aktualnego poziomu wynagrodzeń, co pozwoli wspomóc pracodawców i pracowników przy podejmowaniu decyzji dotyczących rekrutacji i zatrudniania.

Dla każdego stanowiska przedstawiony jest minimalny, maksymalny oraz najczęściej oferowany poziom wynagrodzenia (w ujęciu miesięcznym, w polskich złotych brutto). Podane przedziały aktualnych poziomów wynagrodzeń zostały opracowane na podstawie informacji uzyskanych od kandydatów, a także w ramach prowadzonych i zrealizowanych projektów rekrutacyjnych. Wszystkie informacje dotyczą osób zatrudnionych przez spółki zależne i oddziały międzynarodowych instytucji finansowych na terenie aglomeracji warszawskiej. Badanie obejmuje bardzo różne organizacje liczące od kilkunastu do kilku tysięcy pracowników. Wskazane wynagrodzenia nie obejmują uposażenia uzyskiwanego z tytułu pełnienia funkcji w zarządach organizacji, pełnienia funkcji dodatkowych (członka rady nadzorczej spółki zależnej czy udziału w projektach niestandardowych, np. dodatkowa premia w związku z przeprowadzeniem implementacji nowego systemu IT).

– Sytuacja na rynku pracy w instytucjach finansowych nie jest obecnie jednorodna. Podczas gdy w bankowości, szczególnie inwestycyjnej, wciąż jest ona dosyć trudna, dobrą passę odnotowują firmy doradcze, consumer finance, windykacyjne, leasingowe i faktoringowe. Nie najgorzej jest także na rynku ubezpieczeniowym. Pewną nadzieję na ożywienie całego sektora dają powoli pojawiające się pozytywne dane makroekenomiczne, takie jak wzrost PKB, malejąca stopa bezrobocia oraz rosnące przeciętne wynagrodzenie brutto – informuje Agnieszka Kulikowska, Principal Banking & Financial Services w Michael Page.

Według przedstawicielki firmy rekrutacyjnej obecnie trudną sytucję na rynku dotkliwie odczuwają pracownicy działów operacyjnych i finansowych, w tym audytorzy oraz księgowi, którzy nie mają bezpośredniego wpływu na obszar przychodów organizacji. Ich kompetencje ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: