Rynek Finansowy: Rzeczy pozornie oczywiste, choć często o nich nie myślimy

BANK 2017/10

Kontynuujemy druk cyklu wykładów profesora Andrzeja Blikle, matematyka, przedsiębiorcy, znawcy nowoczesnego zarządzania. Dzisiaj o pracy i jej sensie.

Kontynuujemy druk cyklu wykładów profesora Andrzeja Blikle, matematyka, przedsiębiorcy, znawcy nowoczesnego zarządzania. Dzisiaj o pracy i jej sensie.

Grzegorz Elaniuk

W poprzednim odcinku opowiedzieliśmy o przemianie, jaką spowodowało uspołecznienie wiedzy. Że w zasadniczy sposób zmieniło to nasz sposób funkcjonowania, stanowiło swoistą rewolucję. Pojawiło się nowoczesne przedsiębiorstwo i nasze życie (w większości przypadków) stało się nierozłącznie związane właśnie z przedsiębiorstwem, organizacją taką czy inną. Zatem pytanie o sens pracy i drugie pytanie o to, czy praca, tworzenie daje szczęście – nabrało znaczenia zasadniczego, choć bardzo często staramy się o tym nie myśleć. A to błąd. Zasadniczy.

Odpowiedzmy sobie, ale uczciwie – ilu z nas prezentuje podejście, które przed laty wyraził rosyjski bard Bułat Okudżawa „(…) robota jest robotą, roboty mamy potąd”. Znaleźć szczęście w pracy? Czy to w ogóle możliwe? Ba, konieczne – jak twierdzą najwięksi spece od nowoczesnego zarządzania. Podobnie twierdzili kwakrzy, pracę jako dobry obowiązek traktuje również religia chrześcijańska, więcej – organizacja katolicka Opus Dei znaczenie pracy podniosła bardzo, bardzo wysoko.

Jakie zatem rodzaje szczęścia są nam dane? Szczęście ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: