Rynek finansowy: Silver economy czyli jak zarobić na emerytach?

BANK 2013/12

Starzenie się zachodnich społeczeństw, także polskiego, dostrzegli nie tylko demografowie. W Opolskiem rusza pilotażowy projekt domów opieki, opracowany przez urząd marszałkowski, który daje seniorom szansę na godną opiekę, inwestorom na zarobek, a młodzieży gwarantuje miejsca pracy.

Starzenie się zachodnich społeczeństw, także polskiego, dostrzegli nie tylko demografowie. W Opolskiem rusza pilotażowy projekt domów opieki, opracowany przez urząd marszałkowski, który daje seniorom szansę na godną opiekę, inwestorom na zarobek, a młodzieży gwarantuje miejsca pracy.

Projekt demograficznego Klastra Usług Senioralnych (KSU) opracowano dla najmniejszego w kraju woj. opolskiego przy eksperckim wsparciu Centrum im. Adama Smitha (dokładniej Marzeny Rudnickiej i Aleksandra Surdeja). Ta rewolucyjna w polskich realiach koncepcja daje nadzieję na wykorzystanie zagranicznych doświadczeń (tzw. silver economy) w tworzeniu pozapublicznego systemu opieki emerytalnej.

Takiego programu jeszcze nie było Jego unikalność dotyczy nowego zarządzania samorządowymi domami opieki nad seniorami, zarabiania na zagranicznych pensjonariuszach oraz uporządkowania prawnych wariantów tzw. odwróconej hipoteki. Wszelkie przykłady z zamożniejszej od Polski zagranicy pokazują, że całodobowa pomoc dla najstarszych jest dziś możliwa tylko na zasadach komercyjnych. Za 23 lata liczba osób powyżej 75. roku życia zwiększy się w Polsce aż o 125 proc! To geriatryczne tsunami wymaga radykalnej zmiany systemu organizacji opieki nad seniorami. Już teraz na dofinansowanie domów opieki społecznej (DPS), dodatki oraz świadczenia budżet i samorządy wydają 11 mld zł rocznie, a na utrzymanie dziennych i całodobowych domów i ośrodków opieki społecznej – 5 mld zł. Co gorsza, w ciągu ostatnich trzech lat liczba takich placówek zmniejszyła się do 793, a średni czas oczekiwania na pobyt w nich wynosi 3-4 lata. Korzysta z nich tylko 80 tys. osób, nad ich opieką czuwa 51 tys. pracowników. Dziś samorządy dopłacają do ich funkcjonowania ogromne pieniądze, skoro tylko 7 proc. emerytów korzystających z DPS-ów oddaje im 70 proc. swojej emerytury, co i tak nie wystarcza na ich utrzymanie. Oblicza się, że średni miesięczny koszt pobytu pensjonariusza DPS wynosi od 2,6 do 4,5 tys. zł, co przy niewysokich polskich emeryturach uwidacznia skalę problemu.

Rozwiązaniem powinny stać się prywatne placówki opiekuńcze. Jest ich 9 w woj. warmińsko-mazurskim i 44 w woj. mazowieckim, a miesięczne opłaty wynoszą od 1,5 do 3, a nawet 5 tys. zł. Dziś w świetle prawa dzieci muszą pokrywać koszt opieki nad seniorem, chyba że mają mniejsze dochody i wtedy pomaga sfinansować jego pobyt państwo, ale tych domów jest jak jak na lekarstwo.

Komercyjny rynek DPS-ów Jedyną nadzieją zainteresowania tym problemem inwestorów i deweloperów jest fakt, że coraz więcej unijnych emerytów dożywa swoich dni właśnie w Polsce. Daje to szansę na dodatkowe źródło sfinansowania kolejnych DPS-ów, przeznaczonych także dla Polaków. Wedł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: