Rynek finansowy: Tasseomancja czyli dlaczego prognozy bankowców się nie sprawdzają?

BANK 2018/05

Analitycy mają spore problemy z przygotowaniem wiarygodnych prognoz. Przykład? Nikt nie przewidział, że kurs bitcoina w 2017 r. poszybuje tak wysoko.

Krzysztof Maciejewski

Niska wiarygodność analiz rynkowych zazwyczaj kojarzona jest – niestety – z różnego rodzaju podległością ich analityków wobec korporacji, które obsługują. Dotyczy to również analityków bankowych. Wiadomo, że banki mają różne interesy z firmami – np. doradzają im przy fuzjach, przejęciach i przy emisjach papierów wartościowych etc. Trudno, by w takich sytuacjach bankowy analityk nagle wydał negatywną opinię na temat prognozy zysków danego podmiotu… Teraz to może się zmienić, gdyż przepisy MiFID mówią m.in. o tym, że banki nie będą mogły oferować usług badawczych w pakiecie z innymi produktami. Tyle że wiarygodność analiz finansowych i prognoz może być podważona z wielu innych względów.

Komedia omył...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: