Rynek Finansowy: To się nie może udać…

BANK 2018/07

Regulacyjna kumulacja przypadająca na 2018 r., ale także i lata następne, stawia przed bankami zadanie arcytrudne. W terminologii anglosaskiej określa się to jako „mission impossible”.

Krzysztof Maciejewski

Wdrożenie MiFID2 i PSD2, CRR II, BRRD2 i wdrażanie TLAC przez UE, wejście w życie dyrektywy w sprawie hierarchii niewypłacalności. No i jeszcze najmodniejszy skrót ostatnich tygodni, czyli RODO. To już nie jest regulacyjne tsunami, ale prawdziwa kumulacja. Jednak w odróżnieniu od tej znanej z totalizatora, w tym przypadku może nie być wygranych. Bo przecież dojdzie także do reorganizacji struktury samego nadzoru, który ma czuwać również nad tym, aby regulacje unijne były sprawnie wprowadzane. Jeżeli dołożymy do tego realną utratę bankowego monopolu w zakresie dostępu do danych klientów, to trudno będzie znaleźć osobę w branży spoglądającą w przyszłość z ufnością. Ale po kolei.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: