Rynek finansowy: Trudne konsekwencje wyboru

BANK 2013/06

Jeśli spojrzymy na propozycje zawarte w zielonej księdze przez pryzmat teorii systemów finansowych, to napotykamy pierwszy zasadniczy problem. Przy obecnym stanie wiedzy i doświadczeń płynących z ich funkcjonowania w praktyce nie moż na wskazać ponad wszelką wątpliwość, który z modeli: rynkowy czy bankowy - ma bezapelacy jnie więcej zalet.

Grzegorz Brudziński, Andrzej Halesiak

W obu przypadkach można odnaleźć liczne argumenty przemawiające zarówno „za” jak i „przeciw”. Można zatem się zastanawiać, czy zielona księga to wyraz przemyślanej strategii wobec rynków finansowych, czy też ugięcie pod ciężarem wcześniejszych wyborów. Jedno jest poza wszelką dyskusją: proponowane rozwiązania będą ograniczać zdolność banków do finansowania gospodarki.

Uzupełnianie bilansu Tezy zawarte w zielonej księdze warto zatem uzupełnić o potencjalne konsekwencje zbyt silnego przesuwania sektora finansowego w stronę modelu opartego na rynku. W takim przypadku powinniśmy się liczyć z:

  • dalszą zmianą struktury oszczędności ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: