Rynek Finansowy | Przyszłość, która staje się przeszłością – jak odnaleźć się w teraźniejszości

BANK 2016/09

Z Arturem Derwiszyńskim, członkiem zarządu Schematu SEPA w European Payments Council oraz dyrektorem Sektora Instytucji Finansowych w Europie Centralnej i Wschodniej w SAP, rozmawia Maciej Kowal.

Z Arturem Derwiszyńskim, członkiem zarządu Schematu SEPA w European Payments Council oraz dyrektorem Sektora Instytucji Finansowych w Europie Centralnej i Wschodniej w SAP, rozmawia Maciej Kowal.

Artur Derwiszyński, od początku swojej kariery związany z sektorem bankowym i ubezpieczeniowym. Doświadczenie zdobywał na wszystkich szczeblach krajowych i regionalnych struktur międzynarodowych korporacji. Praktykę biznesową od lat uzupełnia aktywnym zaangażowaniem w innowacyjne projekty w różnych obszarach gospodarki. Absolwent SGH oraz studiów Executive MBA University of Minnesota.

Sektor bankowy zarówno w Polsce, Europie, jak i na całym świecie nigdy jeszcze nie był pod tak dużą presją zmian. Dlaczego?

– Dlatego, że presja wywierana jest przez wszystkich graczy na rynku. Coraz bardziej wymagających klientów. Regulatorów, którzy z jednej strony zwiększają restrykcje, a z drugiej dopuszczają do poszczególnych obszarów działalności banków podmioty niepodlegające tak głębokim regulacjom. Także przez same banki, które częściej niż kiedykolwiek wcześniej muszą modyfikować strategie, aby utrzymać przewagę konkurencyjną i dostosować się do zmieniającego się otoczenia.

Dodatkową komplikacją jest fakt, że pomimo inwestowania coraz większych środków w narzędzia służące prognozowaniu, wraz z dynamicznie rosnącą liczbą zmiennych, coraz trudniej jest tworzyć modele biznesowe. Z kolei brak obciążenia przeszłością jest jednym z kluczowych elementów sukcesu firm, które, mimo że powstały w ostatniej dekadzie, mają wycenę wyższą niż niejeden podmiot z ich branży działający na rynku od wielu lat

Mimo to rynek płatniczy czy bankowy nadal nie ma swojego Ubera, Airbnb lub Facebooka. Kiedy według pana to się zmieni?

– Wbrew pozorom rynek usług bankowych jest znacznie bardziej lokalny niż np. sektor turystyczny i nie wydaje mi się, żeby w najbliższym czasie pojawił się jednorożec, który całkowicie zmieni globalny sektor bankowy. Niemniej z punktu widzenia Europy taki scenariusz jest bardziej prawdopodobny. Wiele osób postrzega aktualizację dyrektywy w sprawie usług płatniczych (PSD II) jako regulację, która doprowadzi do dalszego obniżenia rentowności banków poprzez przesunięcie strumieni przychodów do nowo powstających firm oferujących usługi okołobankowe. Jednak moim ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: