Rynek finansowy: Unijne programy ramowe dźwignią dla start-up’ów

BANK 2014/05

Brak historii kredytowej bądź wymaganych przez bank zabezpieczeń - to jeden z największych problemów nowo powstałych firm. Sceptycyzmowi banków nie sposób się dziwić: według różnych szacunków, aż 80 proc. nowych przedsiębiorstw - niezależnie od formy organizacyjnej - nie przetrwa pierwszych dwóch lat działalności. Aby zapewnić finansowanie przedsiębiorcy rozpoczynającemu działalność, banki potrzebują dodatkowych gwarancji. Mogą być to gwarancje udostępnione przez samego przedsiębiorcę - choćby zastaw na majątku kredytobiorcy - albo specjalne instrumenty gwarancyjne, przydzielane bankom w ramach programów ramowych Unii Europejskiej.

Przykładem takiego instrumentu może być finansowanie realizowane w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). W ramach tego programu Europejski Fundusz Inwestycyjny udziela gwarancji podmiotom z sektora finansowego zamierzającym finansować małe i średnie przedsiębiorstwa – w tym młode przedsiębiorstwa nieposiadające historii kredytowej. Taka forma kredytowania jest instrumentem bezpiecznym dla banku: aż 75 proc. pełnej wartości udzielonego kredytu gwarantowane jest ze środków EFI. Dzięki temu nowi gracze na rynku mogą uzyskać kredyt, nie posiadając ani zabezpieczenia materialnego, ani nawet wkładu własnego. O efektywności środków przeznaczanych na gwarancje w ramach programu CIP świadczyć może fakt, iż 1 euro wyłożone przez Europejski Fundusz Inwestycyjny w ramach gwarancji generuje aż do 30 euro w ramach kredytu lub innej usługi finansowej.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: