Rynek finansowy: W tempie zmian legislacyjnych

BANK 2014/07-08

Pod egidą Związku Banków Polskich pod koniec czerwca w warszawskim hotelu Marriott odbył się pierwszy kongres tematyczny poświęcony regulacjom MiFID II oraz MiFIR.

Pod egidą Związku Banków Polskich pod koniec czerwca w warszawskim hotelu Marriott odbył się pierwszy kongres tematyczny poświęcony regulacjom MiFID II oraz MiFIR.

Jerzy Bródniewski

Unijna dyrektywa MiFID została wprawdzie wprowadzona jeszcze w roku w 2007, ale od tego czasu trwają w Brukseli intensywne prace nad jej nowelizacją. Coraz bardziej odchodzi się od pierwotnych założeń projektu. Dlatego w pełni uzasadniona jest przy nazwie cyfra dwa, która sygnalizuje w istocie nowy dokument.

Kongres, którego celem była prezentacja przedstawicielom środowiska instytucji finansowych kierunków zmian w podejściu legislacyjnym oraz ich konsekwencji dla bieżącej działalności, miał miejsce w zaledwie dwa tygodnie po uzgodnieniu przez Unię Europejską najważniejszych zapisów tego pakietu. Chodzi tu o akceptację aktów tzw. pierwszego poziomu, czyli modyfikacji dyrektywy MiFID do standardu MiFID II (Markets in Financial Instruments Directive II) oraz całkowicie nowego rozporządzenia MiFIR (Markets in Financial Instruments and amending Regulation). Warto zwrócić uwagę, że regulacje związane z tym obszarem aktywności są jedynie częścią unijnego porządku prawnego, który obecnie jest wdrażany przez uczestników rynku finansowego, jak np. pakiet EMIR. Wszystkie te regulacje są jednak ze sobą mocno powiązane – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, a po drugie oprócz samych instytucji rynku finansowego i jego infrastruktury dotyczą także największych inwestorów instytucjonalnych.

Przykładem nowego podejścia w UE jest chociażby ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: