Rynek finansowy: Walka z bankami o franka

BANK 2015/09

W walce o frankowiczów mamy trzy strony: kredytobiorców, banki i polityków. Gdzieś w tle jest jeszcze budżet państwa, ale o tym potem. Z trzech wspomnianych stron zwycięska będzie, jak zwykle, jedna - polityczna.

Przemysław Szubański

Tuż przed wakacyjną przerwą Sejm uchwalił przepisy, według których kredyty hipoteczne w walutach obcych, np. frankach szwajcarskich, będzie można przewalutować. Tego spodziewali się wszyscy, ale tego, że 90 proc. kosztów takiej operacji miałyby pokrywać banki – już nie. W pierwotnej wersji koszty miałyby być dzielone po połowie między banki a klientów. Obciążenie instytucji finansowych miało wynieść – według wyliczeń pomysłodawców, posłów PO – od 9 do 9,5 mld zł. Co ciekawe, po drastycznej zmianie miało wynieść… tyle samo. Posłanka PO Krystyna Skowrońska twierdziła, że pierwotne wyliczenia poczynione zostały „z naddatkiem” i stąd wziął się brak różnicy. Aż strach pomyśleć, jak w innych przypadkach wyglądał „naddatek” i jak często był „niedodatkiem”.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: