Rynek finansowy: Zabrać bankom jak najwięcej

BANK 2015/09

Podatek bankowy może będzie, a może nie, na pewno później niż wcześniej, może w tej wysokości, może w innej, nie wiadomo jak liczony... Chce go wielu naszych polityków, zagraniczni już go powprowadzali. Czemu służy i co daje?

Przemysław Szubański

Przyczyn kryzysu finansowego, którego apogeum był upadek banku Lehman Brothers we wrześnio 2008 r., upatruje się przede wszystkim w działaniach banków. Dlatego też politycy wielu krajów postanowili je ukarać (również za wyciągnięcie gigantycznej pomocy z kieszeni podatników), wprowadzając podatek bankowy. Ma on je zniechęcać do krótkoterminowych operacji finansowych. – W 2009 r. kraje grupy G20 przeznaczyły 3,5 proc. łącznego PKB na ratowanie instytucji finansowych. W Wielkiej Brytanii i USA, gdzie banki najsilniej były dotknięte kryzysem finansowym, wydatki stanowiły odpowiednio 6,5 i 4,8 proc. wartości PKB – wylicza dr Tomasz Siudek z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW.

Znamienne jest, że liderzy grupy G20, którzy w 2010 r. dyskutowali o wprowadzeniu globalnego podatku ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: