Rynek finansowy: Zdążyć jeszcze w tej kadencji

BANK 2015/05

Nowe regulacje dla firm pożyczkowych nabierają konkretnego kształtu. Po przeszło dwóch latach od raportu postambergoldowego, w kwietniu br. Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował projekt zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz innych ustawach - w tym również Prawie bankowym. Jednym z kierunków zmian legislacyjnych jest kompleksowe uregulowanie funkcjonowania podmiotów z sektora pożyczkowego.

Konrad Machowski

Jak wygląda projekt po dwóch turach konsultacji? Zasadnicze założenia pozostały bez zmian. Prowadzenie działalności pożyczkowej będzie możliwe wyłącznie w formie spółki kapitałowej z kapitałem nie niższym aniżeli 200 tys. zł, a członkowie zarządu takiej spółki będą musieli wykazać się niekaralnością. Utrzymano również większość zapisów odnoszących się do wysokości opłat pobieranych przez pożyczkodawców – również takich, jak odsetki za opóźnienie, zakaz rolowania pożyczek czy opłaty za czynności windykacyjne. Równocześnie jednak udało się wprowadzić kilka zmian – istotnych zarówno dla sektora finansowego, jak i zwiększających ochronę pożyczkobiorców przed nadużyciami.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: