Rynek finansowy

Bankowość

Atmosferę na rynkach trudno opisać jako dobrą, a mimo to złoty umacnia się. W ciągu ostatnich dni euro staniało w Polsce o 2 grosze, do 4,17 zł, a dolar o 1 grosz, do 3,41 zł.

Waluty innych rynków wschodzących – jak Korei czy Afryki Płd. – również umacniają się. Jest to prawdopodobnie efekt odpływu kapitału z Europy Zachodniej, który wynika z problemów południa kontynentu, jak i cięcia stóp procentowych przez EBC. Wciąż bardzo niskie są rentowności polskich obligacji skarbowych, przy czym zgodnie z naszymi oczekiwaniami w ostatnim czasie w centrum uwagi znalazły się papiery dwuletnie, które będą korzystały na nadchodzących obniżkach stóp procentowych. Rentowność dwulatek spadła w ostatnich dniach aż o 0,25 pkt.

 

120724.ekonom.syg.03.350x315

Podsumowanie: Dobry sentyment w stosunku do Polski może się utrzymać, choć po silnym umocnieniu złotego i obligacji aż się prosi o korektę.

Ignacy Morawski
Główny Ekonomista PBP

Udostępnij artykuł:

Rynek finansowy: Dług publiczny a sektor bankowy

BANK 2010/12

Światowy kryzys gospodarczy długo jeszcze nie da o sobie zapomnieć. Utrzymujący się, bądź rosnący, dług publiczny wpływać będzie na sektor bankowy. Jakie mogą być tego skutki i scenariusze?

Krzysztof Kluza

Kryzys finansowy, a następnie gospodarczy wybuchł głównie na skutek mieszanki ekspansywnej polityki części banków i rządu (w tym agencji ze wsparciem rządowym) na rynku nieruchomości, a także relatywnie luźnego nadzoru nad rynkami.

Deficyty na świecie

Do eksplozji doszło we wrześniu 2008 r., kiedy FED postanowił wykazać się twardą postawą i pozwolił na upadek banku Lehman Brothers. Spowodowało to załamanie zaufania między instytucjami finansowymi i w rezultacie paraliż rynku międzybankowego. Nastąpiło silne ograniczenie podaży kredytu bankowego, co odcięło wielu firmom dostęp do finansowania. Problemy rozlały się też na te banki, które miały niedopasowaną strukturę ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: